Advance Tabco PRI-24-24-10-XD 24" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 15" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRI-24-24-10-XD
MPN:
PRI-24-24-10-XD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco PRI-24-24-10-XD stainless steel ice chest fits a 24" W underbar footprint and has a 15" deep bin with foam insulation and a 10-circuit cold plate for ice preservation.
  • 1/2" drain for efficient water removal
  • 7" backsplash with soda chase
  • NSF-certified, freestanding underbar unit
  • 24" W x 25" D x 36" H stainless steel
  • 10-circuit cold plate for quick temperature control
  • 15" deep bin holds 80 lbs of ice
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth15" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity80 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth15" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Ice Capacity80 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment