Quantum WR74-3036P 36" W x 30" D x 74" H Green Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3036P
MPN:
WR74-3036P
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Easy assembly with included components
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight76 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit