Advance Tabco SLI-16-30-10 30" W x 18" D x 33" H Stainless Steel 16" Deep Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
SLI-16-30-10
MPN:
SLI-16-30-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Maximize efficiency in your beverage service with the Advance Tabco SLI-16-30-10 cocktail unit. This stainless steel underbar unit features a 16" deep design, 10 cold plate circuits, and a capacity of 127 pounds for reliable performance.
  • Holds up to 127 pounds of ice
  • Freestanding unit with backsplash included
  • Durable stainless steel construction
  • 10 cold plate circuits for optimal cooling
  • 16" deep design for efficient storage
  • NSF and ADA compliant for safety standards
Weight104 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity127 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight104 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
Ice Capacity127 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Advance Tabco BS-305 60" W x 30" D Wood Bakers Top Work Table