Advance Tabco FS-3-2024-24R 86.5" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-2024-24R
MPN:
FS-3-2024-24R
Commercial design services
Handle heavy workloads with the Advance Tabco FS-3-2024-24R sink, made of 14 gauge Type 304 stainless steel. It has a 24" drainboard, 20" x 24" x 14" bowls, and NSF certification.
  • Adjustable stainless steel legs
  • 8" OC faucet holes and tile edge splash
  • NSF certified for food service compliance
  • 86.5" W 14 GA Type 304 stainless steel
  • Right-hand 24" drainboard
  • Three-compartment 20" x 24" x 14" bowls
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width86.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length86.5
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width86.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length86.5
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink