Advance Tabco WS-12-144-16 144" W x 12" D Stainless Steel 16 Gauge Satin Wall-Mounted Shelf
Shop all Advance Tabco Wall Mount Shelving
SKU:
WS-12-144-16
MPN:
WS-12-144-16
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • NSF certified for kitchen compliance
  • 1-5/8" bullnose front protects items
  • Units 84" and longer include 3 brackets
  • 144" stainless steel shelf for heavy loads
  • 16 Gauge 304 satin finish resists corrosion
  • 12" depth maximizes storage space
Weight48 LBS
Height10.5 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)144"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight48 LBS
Height10.5 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)144"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving