Advance Tabco WSS-14-21-FM-F 18" W x 17.5" D x 42.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
WSS-14-21-FM-F
MPN:
WSS-14-21-FM-F
Commercial design services
Advance Tabco WSS-14-21-FM-F stainless steel service sink measures 18" W x 17.5" D x 42.5" H. It has a 16 gauge type 304 construction, freestanding legs, and flanged feet.
  • Freestanding with stainless legs for stability
  • 12" deep bowl with 14" capacity
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 18 gauge Type 304 stainless steel
  • 18" W x 17.5" D x 42.5" H fits tight spaces
  • Includes faucet and 3-1/2" basket drain
Weight54 LBS
Height42.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
Bowl Depth (front to back)11" - 14"
Bowl Height (rim to drain)12" Deep
Bowl Width (left to right)15" - 19"
FaucetFaucet Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
Weight54 LBS
Height42.5 (H)
Width18 (W)
Depth17.5 (D)
FaucetFaucet Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)14"
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink