American Range AR-12G-6B-CL-SBR-LP 48" W 6 Open Burners Liquid Propane Restaurant Range - 242,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-12G-6B-CL-SBR-LP
MPN:
AR-12G-6B-CL-SBR
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
American Range AR-12G-6B-CL-SBR-LP 48" gas range has six 32,000 BTU burners, a 12" griddle, and convection oven. Stainless steel build and ETL listing ensure durability and compliance. Total 242,000 BTU for busy kitchens.
  • Manual controls for precise temperatures
  • Stainless steel front/sides for durability
  • Made in USA, cETLus & ETL-Sanitation certified
  • 48" width, six 32,000 BTU burners
  • 26.5" convection oven, two racks
  • 1" griddle plate, 242,000 BTU total
Weight585 LBS
Height56 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
Base(1) Standard Oven (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners6
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU242,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight585 LBS
Height56 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners6
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU242,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"