American Range AR-12G-6B-CL-SBR-NG 48" W 6 Open Burners Natural Gas Restaurant Range - 242,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-12G-6B-CL-SBR-NG
MPN:
AR-12G-6B-CL-SBR
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume cooking with the American Range AR-12G-6B-CL-SBR-NG, a 48" gas range featuring six burners, a 12" griddle, a left convection oven, and a right storage base.
  • Stainless steel for durability
  • Left convection oven with two racks
  • CSA, cETLus, and ETL-Sanitation certified
  • 48" commercial range with 6 burners
  • 1" griddle for even heat
  • 242,000 BTU total for high-volume cooking
Weight585 LBS
Height56 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
Base(1) Standard Oven (1) Cabinet
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners6
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU242,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight585 LBS
Height56 (H)
Width48 (W)
Depth32.25 (D)
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners6
Plate Thickness1"
Power TypeNatural Gas
TopGriddles
Total BTU242,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"