American Range AR-72G-CC-LP 72" W Stainless Steel Liquid Propane Restaurant Range - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-72G-CC-LP
MPN:
AR-72G-CC
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Adjustable oven racks for flexibility
  • Durable stainless steel exterior
  • 6-inch chrome-plated adjustable legs
  • 72-inch griddle with manual controls
  • Two 26.5-inch convection ovens
  • 1-inch thick plate for heat retention
Weight980 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth32.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU180,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight980 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth32.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU180,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"