American Range AR-72G-CC-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
AR-72G-CC-NG
MPN:
AR-72G-CC
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the American Range AR-72G-CC-NG 72" gas range delivers 180,000 BTU with a one-inch griddle and two convection ovens for continuous service.
  • Manual controls for precise temperature
  • Two convection ovens for capacity
  • Made in USA with CSA certification
  • 72" commercial stainless steel range
  • 1" griddle plate for even heat
  • 180,000 BTU natural gas power
Weight980 LBS
Depth32.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU180,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Weight980 LBS
Depth32.5 (D)
Base(2) Convection Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Top(1) Griddle
Total BTU180,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"