American Range ARGF-12G-2B-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Green Flame Range - 97,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARGF-12G-2B-NG
MPN:
ARGF-12G-2B
Commercial design services
  • Durable stainless steel construction
  • 20-inch space-saver oven
  • Adjustable chrome-plated legs
  • 12-inch griddle with thick plate
  • Pilotless ignition system
  • Two 25,000 BTU open burners
Weight245 LBS
Plate Thickness1"
Top(2) Open Burners, (1) 12" Griddle
Total BTU97,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAmerican Range
Weight245 LBS
Plate Thickness1"
Total BTU97,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"