American Range ARGF-12G-2B-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Green Flame Range - 97,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARGF-12G-2B-LP
MPN:
ARGF-12G-2B
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel construction
  • 20-inch space-saver oven
  • Adjustable chrome-plated legs
  • 12-inch griddle with thick plate
  • Pilotless ignition system
  • Two 25,000 BTU open burners
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth32.5 (D)
Base(1) Space Saver Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Top(2) Open Burners, (1) 12" Griddle
Total BTU97,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAmerican Range
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth32.5 (D)
Base(1) Space Saver Oven
Control TypeManual
Plate Thickness1"
Total BTU97,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"