American Range ARGF-12G-2B-SB-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Green Flame Range - 70,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARGF-12G-2B-SB-LP
MPN:
ARGF-12G-2B-SB
Commercial design services
American Range argf-12g-2b-sb-lp 24" stainless steel liquid propane range delivers 70,000 BTU with two burners, a 12" griddle, and a compact oven.
  • Space saver oven with baking capacity
  • Two open burners plus 12" griddle
  • Backriser with hi-shelf for ventilation
  • 70,000 BTU total heat output
  • Stainless steel front and sides
  • Liquid Propane compatible for field use
Weight370 LBS
Plate Thickness1"
Top(2) Open Burners, (1) 12" Griddle
Total BTU70,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAmerican Range
Weight370 LBS
Plate Thickness1"
Total BTU70,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"