American Range ARGF-12G-2B-SB-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Green Flame Range - 70,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARGF-12G-2B-SB-NG
MPN:
ARGF-12G-2B-SB
Commercial design services
The ARGF-12G-2B-SB-NG offers precision cooking with two 25,000 BTU burners, a 12” griddle, and a 20” storage base. Built with durable stainless steel, it features a pilotless ignition system, adjustable chrome legs, and high-performance efficiency.
  • 20” space-saver storage base
  • Pilotless burner ignition system
  • Adjustable 6” chrome-plated legs
  • Stainless steel commercial gas range
  • 12” griddle with 1” thick plate
  • Two 25,000 BTU open burners
Weight370 LBS
Plate Thickness1"
Top(2) Open Burners, (1) 12" Griddle
Total BTU70,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAmerican Range
Weight370 LBS
Plate Thickness1"
Total BTU70,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"