American Range ARMG-24-LP 24 Stainless Steel Countertop Liquid Propane Griddle - 60,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARMG-24-LP
MPN:
ARMG-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
American Range ARMG-24-LP 24" stainless steel liquid propane griddle delivers 60,000 BTU via two U-shaped burners and a 1" smooth steel plate for heavy-duty cooking.
  • Countertop design with 4" legs for stability
  • Two U-shaped burners for even heat
  • ETL and ETL Sanitation listed, Made in USA
  • 60,000 BTU output for high-heat cooking
  • Stainless steel exterior for easy sanitation
  • 1" smooth polished steel griddle plate
Weight254 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Depth32 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners2
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight254 LBS
Height17 (H)
Width24 (W)
Depth32 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
No of Burners2
Plate Thickness1"