American Range ARSHP-12-2-LP 12" W Stainless Steel Front and Sides 2 Burners Manual Controls Liquid Propane Hotplate - 64,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-12-2-LP
MPN:
ARSHP-12-2
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The American Range 12” Liquid Propane Hotplate features two 32,000 BTU burners, durable cast iron grates, and a stainless steel body. Its compact yet powerful design is perfect for commercial kitchens.
  • Manual controls
  • Stainless steel construction
  • Removable crumb tray
  • 12” wide liquid propane
  • Cast iron grates
  • Two 32,000 BTU open burners
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty2
ControlsManual
LegsWithout Legs
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)12" - 23"
ManufacturerAmerican Range
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty2
ControlsManual
LegsWithout Legs
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)12" - 23"
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"