American Range ARSHP-12-2-NG 12" W Stainless Steel Front and Sides 2 Burners Manual Controls Natural Gas Hotplate - 64,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-12-2-NG
MPN:
ARSHP-12-2
Commercial design services
The American Range 12” Natural Gas Hotplate features two 32,000 BTU burners, durable cast iron grates, and a stainless steel body. Its compact design and powerful performance make it ideal for commercial kitchens.
  • Stainless steel construction
  • Manual controls
  • Removable crumb tray
  • 12” wide natural gas
  • Durable cast iron grates
  • Two 32,000 BTU burners
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty2
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)12" - 23"
ManufacturerAmerican Range
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width12 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty2
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)12" - 23"
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"