American Range ARSHP-24-2-LP 24" W Stainless Steel Front and Sides 2 Burners Manual Controls Liquid Propane Hotplate - 64,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-24-2-LP
MPN:
ARSHP-24-2
Commercial design services
The American Range ARSHP-24-2-LP hotplate features two 32,000 BTU open burners, durable stainless steel construction, and manual controls, delivering high-performance cooking in a compact 24” propane-powered design.
  • 12” x 12” sectional cast iron grates
  • Durable stainless steel front and sides
  • Manual controls for precise adjustments
  • 24” wide compact countertop hotplate
  • Two 32,000 BTU open burners with pilots
  • 64,000 BTU total for high heat output
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty2
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerAmerican Range
Weight95 LBS
Height10 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty2
Total BTU64,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"