American Range ARSHP-36-3-LP 36" W Stainless Steel Front and Sides 3 Burners Manual Controls Liquid Propane Hotplate - 96,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-36-3-LP
MPN:
ARSHP-36-3
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The American Range ARSHP-36-3-LP hotplate features three 32,000 BTU open burners, durable stainless steel construction, and manual controls, delivering high-powered, efficient cooking in a 36” liquid propane design.
  • 12” x 12” sectional cast iron grates
  • Durable stainless steel front and sides
  • Manual controls for precise adjustments
  • 36” wide compact countertop hotplate
  • Three 32,000 BTU open burners with pilot
  • 96,000 BTU total for high heat output
Weight115 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty3
ControlsManual
LegsWithout Legs
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU96,000 BTU
Width (side - side)36" - 47"
ManufacturerAmerican Range
Weight115 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty3
ControlsManual
LegsWithout Legs
Total BTU96,000 BTU
Width (side - side)36" - 47"
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"