American Range ARSHP-36-3-NG 36" W Stainless Steel Front and Sides 3 Burners Manual Controls Natural Gas Hotplate - 96,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-36-3-NG
MPN:
ARSHP-36-3
Commercial design services
The American Range ARSHP-36-3-NG hotplate features three 32,000 BTU open burners, durable stainless steel construction, and manual controls, delivering high-powered, efficient cooking in a 36” natural gas design.
  • 12” x 12” sectional cast iron grates
  • Durable stainless steel front and sides
  • Manual controls for precise adjustments
  • 36” wide compact countertop hotplate
  • Three 32,000 BTU open burners
  • 96,000 BTU total for high heat output
Weight115 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty3
Total BTU96,000 BTU
Width (side - side)36" - 47"
ManufacturerAmerican Range
Weight115 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Burner Qty3
Total BTU96,000 BTU
Width (side - side)36" - 47"
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"