American Range ARSHP-48-8-LP 48" W Stainless Steel Front and Sides 8 Burners Manual Controls Liquid Propane Hotplate - 256,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARSHP-48-8-LP
MPN:
ARSHP-48-8
Commercial design services
The American Range ARSHP-48-8-LP hotplate features eight 32,000 BTU open burners, durable stainless steel construction, and manual controls, delivering high-powered, efficient cooking in a 48” liquid propane design.
  • 12” x 12” sectional cast iron grates
  • Durable stainless steel front and sides
  • Manual controls
  • 48” wide countertop hotplate
  • Eight 32,000 BTU open burners
  • 256,000 BTU total
Weight270 LBS
Height10 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty8
Total BTU256,000 BTU
Width (side - side)48" - 59"
ManufacturerAmerican Range
Weight270 LBS
Height10 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty8
Total BTU256,000 BTU
Width (side - side)48" - 59"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"