American Range ARSMG-12-LP 12" W Stainless Steel Exterior 1 Burner Manual Controls Liquid Propane Griddle - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-12-LP
MPN:
ARSMG-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
American Range arsmg-12-lp 12" stainless steel griddle delivers 30,000 BTU from a manual burner and has a 1" smooth steel plate for even heat.
  • Stainless steel exterior for durability
  • Manual controls for easy operation
  • Manual controls
  • 12" countertop griddle fits compact kitchens
  • 1" smooth steel griddle plate for even searing
  • 30,000 BTU single-burner for rapid heat
Weight100 LBS
Height17 (H)
Width12 (W)
Depth32 (D)
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight100 LBS
Height17 (H)
Width12 (W)
Depth32 (D)
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"