American Range ARSMG-12-NG 12" W Stainless Steel Exterior 1 Burner Manual Controls Natural Gas Griddle - 30,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-12-NG
MPN:
ARSMG-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSMG-12-NG griddle features a 12” polished steel plate, a 30,000 BTU "U"-shaped burner, manual controls, and a stainless steel exterior, delivering compact, high-efficiency cooking in a natural gas design.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth for ample workspace
  • Manual controls
  • 12” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 30,000 BTU "U"-shaped burner
Weight100 LBS
Height17 (H)
Width12 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight100 LBS
Height17 (H)
Width12 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
National Public Seating MSFT3060 30" W x 60" D 16-Gauge C-Channel Frame Max Seating Folding Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FSS-303 36" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table