American Range ARSMG-60-NG 60" W Stainless Steel Exterior 5 Burners Manual Controls Natural Gas Griddle - 150,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-60-NG
MPN:
ARSMG-60
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSMG-60-NG griddle features a 60” polished steel plate, five 30,000 BTU "U"-shaped burners, manual controls, and a stainless steel exterior, delivering powerful and efficient cooking in a natural gas design.
  • Stainless steel exterior for durability
  • 21” cooking depth
  • Manual controls
  • 60” wide countertop griddle
  • 1” thick polished steel griddle plate
  • 150,000 BTU total with five burners
Weight500 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight500 LBS
Height17 (H)
Width60 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
  • Natural Gas
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate