American Range ARSMG-72-LP 72" W Liquid Propane Countertop Stainless Steel Exterior Griddle - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-72-LP
MPN:
ARSMG-72
Commercial design services
This powerful 72” countertop griddle features six burners, a 1” thick steel plate, and manual controls, delivering 180,000 BTU of even heat distribution.
  • Heavy-duty stainless steel exterior
  • Built-in grease management system
  • Adjustable 4” legs for stability
  • Six U-shaped burners
  • Manual temperature controls
  • 1" thick polished steel plate
Weight600 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight600 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle