American Range ARSMG-72-NG 72" W Natural Gas Countertop Stainless Steel Exterior Griddle - 180,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSMG-72-NG
MPN:
ARSMG-72
Commercial design services
This powerful 72” natural gas countertop griddle features six burners, a 1” thick steel plate, and manual controls, delivering 180,000 BTU of even heat for high-volume cooking.
  • Heavy-duty stainless steel exterior
  • Integrated grease management system
  • Adjustable 4” legs for stability
  • Six U-shaped burners
  • Independent manual controls
  • 1" thick polished steel plate
Weight600 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight600 LBS
Height17 (H)
Width72 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU180,000 BTU
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"