Asber AECM-24-LP 24" W Liquid Propane Cheesemelter - 20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AECM-24-LP
MPN:
AECM-24
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Wall-mount saves space
  • Three-position rack for results
  • CSA & ETL certified
  • 24" width, liquid propane
  • Stainless steel front/sides
  • 20,000 BTU infrared heat
Weight102 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAsber
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mount
Rack Positions3
Total BTU20,000 BTU
Width (side - side)1" - 24"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Weight102 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAsber
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mount
Rack Positions3
Total BTU20,000 BTU
Width (side - side)1" - 24"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"