Asber AECM-24-NG 24" W Natural Gas Cheesemelter -20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AECM-24-NG
MPN:
AECM-24
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume melt tasks with the Asber AECM-24-NG 24" natural gas cheesemelter, delivering 20,000 BTU and infrared heat across a three-position rack.
  • Includes LP conversion and wall-mount kit
  • Three-position galvanized rack
  • CSA and cETLus certified, made in North America
  • 24" wide natural gas kitchen operation
  • Stainless steel front and sides
  • Infrared heat, 20,000 BTU output
Weight102 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mount
Rack Positions3
Width (side - side)1" - 24"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Weight102 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Exterior FinishStainless Steel
Heat TypeInfrared
MountingWall Mount
Rack Positions3
Width (side - side)1" - 24"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"