Asber AESB-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Salamander Broiler - 20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AESB-24-LP
MPN:
AESB-24
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Asber AESB-24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Salamander Broiler, offering a robust 20,000 BTU output. This range-mounted broiler is CSA certified for safety and efficiency in high-demand cooking.
  • Infrared heating for quick results
  • CSA certified for safety compliance
  • Made in the USA for quality assurance
  • High-efficiency 20,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Range mounted for optimal space usage
Weight126 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)24" - 30"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Weight126 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)24" - 30"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
DesignRange Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"