Asber AESB-24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Salamander Broiler - 20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AESB-24-NG
MPN:
AESB-24
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for high-throughput kitchens, the Asber AESB-24-NG salamander broiler delivers 20,000 BTU infrared heat in a 24" stainless steel body. It has an adjustable rack and removable crumb tray.
  • cETLus and CSA certified
  • Ships with LP conversion kit
  • Made in North America, 126 lbs shipping weight
  • 24" stainless steel range-mounted broiler
  • Adjustable 3-position stainless steel rack
  • 20,000 BTU infrared burner for searing
Weight126 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)24" - 30"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Weight126 LBS
Height19.75 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)24" - 30"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeNatural Gas
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"