Flash Furniture ET-BT3503-30-BK-GG 30" H Black Galvanized Steel with Drain Hole Seat Bar Stool
Shop all Flash Furniture Commercial Outdoor Furniture
SKU:
ET-BT3503-30-BK-GG
MPN:
ET-BT3503-30-BK-GG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Flash Furniture ET-BT3503-30-BK-GG 30" H black galvanized steel backless bar stool supports 500 pounds and has a drain hole seat for outdoor use. The armless, stackable design has a 17" depth for easy storage and durability.
  • 500 pounds rated capacity supports heavy use
  • Stackable design saves storage space
  • 30" seat height suits standard bars
  • Drain hole seat prevents water pooling
  • Galvanized steel resists corrosion for outdoor use
  • Black finish matches commercial interiors
Weight10 LBS
Height30 (H)
Width17 (W)
Depth17 (D)
BackBackless
ColorBlack
Filter TypeBackless Bar Stools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
StackableYes
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeBackless Bar Stools
Seat ColorBlack
Dimensions17 17 30
Weight10 LBS
Height30 (H)
Width17 (W)
Depth17 (D)
BackBackless
ColorBlack
Filter TypeBackless Bar Stools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
StackableYes
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeBackless Bar Stools
Seat ColorBlack
Dimensions17 17 30
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"