Flash Furniture XU-A48-RND-GY-H-A-CAS-GG 48" Dia. Round 22.4" - 30.5" Adjustable Height Gray Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-GY-H-A-CAS-GG
MPN:
XU-A48-RND-GY-H-A-CAS-GG
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Flash Furniture XU-A48-RND-GY-H-A-CAS-GG 48" round activity table has a plastic laminate top and a height range of 22.4" to 30.5". It supports 400 pounds, weighs 78.9 pounds, and meets CSA durability standards.
  • Gray finish suits institutional spaces
  • Supports up to 400 pounds
  • Commercial-grade frame for classroom use
  • 48" diameter for group activities
  • Plastic laminate top resists stains
  • Adjustable 22.4"–30.5" height for ergonomics
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Width48 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)48
Filter TypeTables
Top ConstructionPlastic Laminate
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions48 48 22.37
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Width48 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)48
Filter TypeTables
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions48 48 22.37
Downloads
  • Downloadmanual
  • Gray
  • Oak
  • Red
  • Yellow
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"