Flash Furniture XU-A48-RND-RED-H-A-CAS-GG 48" Dia. Round 22.4" - 30.5" Adjustable Height Red Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-RED-H-A-CAS-GG
MPN:
XU-A48-RND-RED-H-A-CAS-GG
picture
picture
Commercial design services
Flash Furniture xU-A48-RND-RED-H-A-CAS-GG round table measures 48" in diameter and adjusts from 22.4" to 30.5" for user heights. The laminate top and reinforced base support 400 pounds and meet CSA standards for classroom use.
  • Red finish for zone identification
  • Supports up to 400 pounds
  • 78.9 pounds for easy handling
  • 48" diameter fits communal seating
  • Plastic laminate top resists stains
  • Adjustable 22.4"–30.5" height for flexibility
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorRed
Dimensions48 48 22.37
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorRed
Dimensions48 48 22.37
  • Yellow
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"