Flash Furniture XU-A48-RND-YEL-H-A-CAS-GG 48" Dia. Round 22.4" - 30.5" Adjustable Height Yellow Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-YEL-H-A-CAS-GG
MPN:
XU-A48-RND-YEL-H-A-CAS-GG
picture
picture
Commercial design services
Flash Furniture's 48" round adjustable-height table has a durable plastic laminate top and supports up to 400 pounds. Height adjusts from 22.4" to 30.5" for children and adults, while the yellow finish enhances visibility and organization.
  • Bright yellow finish enhances visibility
  • Durable plastic laminate top construction
  • Stable base for institutional use
  • 48" diameter ergonomic round top
  • Supports up to 400 pounds capacity
  • Adjustable 22.4"–30.5" height range
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorYellow
Dimensions48 48 22.37
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorYellow
Dimensions48 48 22.37
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"