Flash Furniture XU-A48-RND-OAK-H-A-CAS-GG 48" Dia. Round 22.4" - 30.5" Adjustable Height Oak Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-OAK-H-A-CAS-GG
MPN:
XU-A48-RND-OAK-H-A-CAS-GG
picture
picture
Commercial design services
Flash Furniture XU-A48-RND-OAK-H-A-CAS-GG 48" round table features a 48" laminate top and adjustable height from 22.4" to 30.5". It holds up to 400 pounds and blends oak finish with durable construction for busy spaces.
  • 78.9 pounds for stable, portable placement
  • Supports up to 400 pounds
  • Meets CSA safety and quality standard
  • 48" round laminate top benefits activity areas
  • Oak finish resists wear and matches interiors
  • Adjustable 22.4"–30.5" height for ergonomic use
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions48 48 22.37
Weight78.9 LBS
Height30.5 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions48 48 22.37
Downloads
  • Downloadmanual
Color: Oak
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"