Flash Furniture XU-A48-RND-OAK-T-A-GG 48" Dia. Round 21.12" - 30.12" Adjustable Height Oak Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-OAK-T-A-GG
MPN:
XU-A48-RND-OAK-T-A-GG
picture
picture
Commercial design services
Flash Furniture XU-A48-RND-OAK-T-A-GG 48" round activity table has a durable laminate top, oak finish, and adjustable height from 21.12" to 30.12". It supports 400 pounds, weighs 78 pounds, and meets CSA standards for commercial use.
  • Oak finish complements interiors
  • Supports up to 400 pounds
  • Meets CSA safety and durability standards
  • 48" round surface for group activities
  • Plastic laminate top resists stains
  • Adjustable 21.12"–30.12" height
Weight78 LBS
Height30.12 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions48 48 21.12
Weight78 LBS
Height30.12 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions48 48 21.12
Downloads
  • Downloadmanual
Color: Oak
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"