Flash Furniture XU-A48-RND-RED-T-A-GG 48" Dia. Round 21.12" - 30.12" Adjustable Height Red Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A48-RND-RED-T-A-GG
MPN:
XU-A48-RND-RED-T-A-GG
picture
picture
Commercial design services
Flash Furniture XU-A48-RND-RED-T-A-GG 48" round table adjusts from 21.12" to 30.12" height, supports 400 pounds, and has a durable laminate top with steel legs for schools. Its 78-pound construction ensures easy setup and service.
  • Lightweight 78 pounds for easy repositioning
  • Durable plastic laminate top resists stains
  • Meets CSA standards for safety and compliance
  • 48" diameter for group activities
  • Supports up to 400 pounds capacity
  • Adjustable 21.12"–30.12" height range
Weight78 LBS
Height30.12 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorRed
Dimensions48 48 21.12
Weight78 LBS
Height30.12 (H)
Top ShapeRound
Width (side - side)48"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter48"
ShapeRound
ColorRed
Dimensions48 48 21.12
Downloads
  • Downloadmanual
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"