Flash Furniture XU-A60-RND-GY-T-A-CAS-GG 60" Dia. Round 22.25" - 30.4" Adjustable Height Gray Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-GY-T-A-CAS-GG
MPN:
XU-A60-RND-GY-T-A-CAS-GG
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Flash Furniture xu-a60-rnd-gy-t-a-cas-gg 60" round activity table has a plastic laminate top, adjustable height (22.25" to 30.4"), and supports 400 pounds. It weighs 106.9 pounds and meets CSA standards for durable school furniture.
  • Steel frame ensures stability and longevity
  • Plastic laminate top resists stains
  • Gray finish integrates with spaces
  • 60" diameter fits group seating
  • 400 lbs load capacity for heavy tasks
  • Adjustable 22.25"–30.4" height for ergonomics
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)60
Filter TypeTables
Top ConstructionPlastic Laminate
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions60 60 22.25
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)60
Filter TypeTables
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions60 60 22.25
Downloads
  • Downloadmanual
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Gray
  • Oak
  • Red
  • Yellow
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"