Flash Furniture XU-A60-RND-RED-T-A-CAS-GG 60" Dia. Red Round Plastic Laminate Top Black Edge Band Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-RED-T-A-CAS-GG
MPN:
XU-A60-RND-RED-T-A-CAS-GG
Commercial design services
Engineered for classroom and cafeteria use, the Flash Furniture XU-A60-RND-RED-T-A-CAS-GG round table has a 60" plastic laminate top and a 30.4" height for group learning. Weighing 106.9 pounds, it resists wear and simplifies cleaning.
  • 106.9 pounds for stability
  • 30.4" height suits standard seating
  • Designed for schools, hospitals, and foodservice
  • 60" round laminate top for durability
  • Red finish enhances visibility
  • Black edge band protects from wear
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
ColorRed
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 22.25
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
ColorRed
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 22.25
Downloads
  • Downloadmanual
  • Gray
  • Oak
  • Red
  • Yellow
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"