Flash Furniture XU-A60-RND-OAK-T-A-CAS-GG 60" Dia. Round 22.25" - 30.4" Adjustable Height Oak Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-OAK-T-A-CAS-GG
MPN:
XU-A60-RND-OAK-T-A-CAS-GG
Commercial design services
Optimize spaces with the Flash Furniture XU-A60-RND-OAK-T-A-CAS-GG 60" round oak table. It has a laminate top and adjustable height (22.25" to 30.4"). It supports 400 pounds, ensuring stability in classrooms and cafeterias.
  • Oak finish complements interiors
  • Plastic laminate top resists scratches
  • Sturdy 106.9 lbs steel frame for stability
  • 60" round surface for group activities
  • 400 lbs load capacity for heavy use
  • Adjustable height 22.25"–30.4"
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions60 60 22.25
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions60 60 22.25
Downloads
  • Downloadmanual
Color: Oak
  • Gray
  • Oak
  • Red
  • Yellow
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"