Flash Furniture XU-A60-RND-YEL-T-A-CAS-GG 60" Dia. Yellow Round Plastic Laminate Top Black Edge Band Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-YEL-T-A-CAS-GG
MPN:
XU-A60-RND-YEL-T-A-CAS-GG
Commercial design services
Built for collaboration, the Flash Furniture XU-A60-RND-YEL-T-A-CAS-GG has a 60" round plastic laminate top with a black edge band that resists scratches. At 30.4" high, this 106.9-pound table supports heavy use.
  • 106.9 pounds, heavy-duty construction
  • 30.4" height fits standard seating
  • Meets CSA guidelines for safety
  • 60" diameter supports group activities
  • Black edge band protects against damage
  • Plastic laminate top resists scratches
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
ColorYellow
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 22.25
Weight106.9 LBS
Height30.4 (H)
Width60 (W)
Depth60 (D)
ColorYellow
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 22.25
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"