Flash Furniture XU-A60-RND-OAK-T-A-GG 60" Dia. Oak Round Plastic Laminate Top Black Edge Band Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-OAK-T-A-GG
MPN:
XU-A60-RND-OAK-T-A-GG
Commercial design services
Flash Furniture XU-A60-RND-OAK-T-A-GG is a 60" round activity table with a durable plastic laminate top and black edge band. It stands 30.12" tall, supporting various classroom tasks.
  • 106 pounds solid, stable construction
  • 30.12" height fits standard seating
  • Meets CSA sourcing for school environments
  • 60" diameter round oak laminate top
  • Durable plastic laminate surface for cleaning
  • Black edge band resists chips and wear
Weight106 LBS
Height30.12 (H)
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions60 60 21.12
Weight106 LBS
Height30.12 (H)
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
ColorBrown
Dimensions60 60 21.12
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"