Flash Furniture XU-A60-RND-RED-T-A-GG 60" Dia. Red Round Plastic Laminate Top Black Edge Band Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A60-RND-RED-T-A-GG
MPN:
XU-A60-RND-RED-T-A-GG
Commercial design services
Flash Furniture XU-A60-RND-RED-T-A-GG red 60" round activity table has a plastic laminate top with a black edge band and a height of 30.12". It supports heavy use with a 106-pound capacity and meets CSA standards for durable furniture.
  • 30.12" height fits standard seating
  • Durable steel legs support heavy use
  • 106 pounds for stable, non-tipping performance
  • 60" diameter for group seating
  • Black edge band protects from impacts
  • Plastic laminate top resists stains
Weight106 LBS
Height30.12 (H)
ColorRed
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 21.12
Weight106 LBS
Height30.12 (H)
ColorRed
Depth (front - back)60"
Top ShapeRound
Width (side - side)60"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter60"
ShapeRound
Dimensions60 60 21.12
Downloads
  • Downloadmanual
  • Gray
  • Oak
  • Red
  • Yellow
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Activity Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"