G36-2G24T
MPN:
G36-2G24T
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Garland M47S-NG 34" Natural Gas Heavy Duty Range, offering 99,000 BTU of power. This modular range includes two 33,000 BTU open burners and a 24" griddle, all expertly designed for efficiency and performance.
  • Two powerful open burners for efficiency
  • Thermostatic controls for precise cooking
  • NSF certified for safety and quality
  • High-performance 99,000 BTU output
  • Modular design for flexible setups
  • Durable stainless steel construction
Weight255 LBS
Height25 (H)
Width36 (W)
Depth34.5 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU99,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Weight255 LBS
Height25 (H)
Width36 (W)
Depth34.5 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU99,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Garland M47S-NG 34" Natural Gas Heavy Duty Range - 99,000 BTU
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"