Garland U48-G48RS 48" Gas U Series Restaurant Range - 110,000 BTU
Shop all Garland
SKU:
U48-G48RS
MPN:
U48-G48RS
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Engineered for heavy use, the Garland U48-G48RS 48" gas range features a 5/8" griddle and a single oven with three rack positions.
  • Storage base cabinet for organization
  • Standard oven with 3-position rack guides
  • NSF and CSA certification
  • 110,000 BTU natural gas for rapid recovery
  • Stainless steel front, sides, plate rail for easy cleaning
  • 5/8" griddle plate for even heat
Weight659 LBS
Height57 (H)
Width48 (W)
Depth34.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU110,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Weight659 LBS
Height57 (H)
Width48 (W)
Depth34.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU110,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
Quantum 2460SM 60" W x 24" D White Polyethylene Shelf Inlay Mat