Garland G60-8G12RS 34" Gas G Starfire Pro Series Restaurant Range - 320,000 BTU
Shop all Garland
SKU:
G60-8G12RS
MPN:
G60-8G12RS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Standard oven with adjustable racks
  • Versatile 12" x 23" griddle plate
  • NSF certified for safety and quality
  • High-capacity 320,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Eight powerful 33,000 BTU burners
Weight720 LBS
Height57 (H)
Width60 (W)
Depth34.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeStandard Countertop
Total BTU320,000 BTU
Control TypeManual
No of Burners8
Power TypeNatural Gas
Weight720 LBS
Height57 (H)
Width60 (W)
Depth34.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeStandard Countertop
Total BTU320,000 BTU
Control TypeManual
No of Burners8
Power TypeNatural Gas
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"