Jade JBR-CM72-WM-LP 72" W Liquid Propane Bistro Wall-Mount Cheesemelter - 60,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM72-WM-LP
MPN:
JBR-CM72-WM
Commercial design services
Engineered for high-volume kitchens, the Jade JBR-CM72-WM-LP bistro wall-mount cheesemelter delivers 60,000 BTU of infrared heat across 72" for rapid melting.
  • Wall-mounted design saves space
  • Stainless steel for easy cleaning
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 72" infrared heating for fast melts
  • Liquid Propane for off-grid use
  • 60,000 BTU output for consistent heat
Weight320 LBS
Height20.25 (H)
Width72 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 72 20.25
Weight320 LBS
Height20.25 (H)
Width72 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 72 20.25
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Related products
picture
Metro A3648NC 48" W x 36" D Chrome Plated Wire Super Adjustable Super Erecta Super Wide Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Thunder Group 0902J 15.25" W x 11.5" D Melamine Rectangular Wei Tray