Jade JBR-CM48-WM-LP 48" W Liquid Propane Bistro Wall-Mount Cheesemelter - 40,000 BTU
Shop all Jade Commercial Cooking Equipment
SKU:
JBR-CM48-WM-LP
MPN:
JBR-CM48-WM
Commercial design services
Built for kitchen use, the Jade JBR-CM48-WM-LP 48" bistro wall-mount cheesemelter uses infrared burners for consistent heat to finish cheese quickly.
  • Stainless steel for easy sanitation
  • 40,000 BTU output for high volume
  • CSA and NSF certifications for compliance
  • 48" wall-mount design for space-saving
  • Manual controls for precise temperature
  • Infrared burners for rapid, even heating
Weight210 LBS
Height20.25 (H)
Width48 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 48 20.25
Weight210 LBS
Height20.25 (H)
Width48 (W)
Heat TypeInfrared
MountingWall Mounted
Rack Positions1
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Dimensions17.5 48 20.25
  • Natural Gas
  • Jade
  • Jade Commercial Cooking Equipment
  • Jade
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"