Jade JFLH-04R-T-72 25" H Stainless Steel Titan Fire and Ice Freezer Base
Shop all Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
SKU:
JFLH-04R-T-72
MPN:
JFLH-04R-T-72
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Jade JFLH-04R-T-72 stainless steel Titan Fire and Ice freezer base features four 27-1/4" drawers and holds seven 12" x 20" x 6" pans for efficient frozen inventory organization.
  • Seven 12" x 20" x 6" pans fit standard food pans
  • 72" stainless steel front and sides ensure durability and hygiene
  • Four 27-1/4" drawers allow quick access
  • Remote refrigeration reduces noise and heat
Weight475 LBS
Height25 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Exterior FinishStainless Steel Front and Sides
RefrigerationRemote (Refrigeraton not Included)
Top FinishGalvanized Steel
ManufacturerJade
Dimensions34 72 25
Weight475 LBS
Height25 (H)
Width72 (W)
Depth34 (D)
Top FinishGalvanized Steel
ManufacturerJade
Dimensions34 72 25
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Refrigerated Chef Bases
  • Jade