Shop all Jade Commercial Restaurant Ovens
SKU:
JCBBQ-30-LP
MPN:
JCBBQ-30
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Skewer interior optimized for roasts
  • 350 pounds durable
  • 50,000 BTU Liquid Propane for fast cooking
  • Fully insulated cabinet for consistent temperature
  • Stainless Steel front and sides for easy cleaning
Weight350 LBS
Height64.5 (H)
Width30 (W)
Depth29.5 (D)
Cabinet ConstructionFully Insulated
Depth (front - back)30"
Exterior FinishStainless Steel Front and Sides
Filter TypeSmoker Ovens
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerJade
ConstructionStainless Steel
Power TypeLiquid Propane
Weight350 LBS
Height64.5 (H)
Width30 (W)
Depth29.5 (D)
Depth (front - back)30"
Filter TypeSmoker Ovens
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerJade
ConstructionStainless Steel
Power TypeLiquid Propane
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Commercial Smoker
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"